ST STB15N65M5
STB15N65M5 picture photo
Mfg. Part Number
STB15N65M5
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 11A D2PAK
Datasheet Download
STB15N65M5.pdf
Availability of STB15N65M5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STB15N65M5 Order Process
Ship out your order
Specifications of STB15N65M5
Internal Part NumberEIS-STB15N65M5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTB15N65M5 View All Specifications
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ V
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs340 mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs22nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds810pF @ 100V
Power - Max85W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STB15N65M5
Related LinksSTB15, STB15N65M5 Datasheet, ST Distributor
STB15N65M5 Details Description
Related parts for STB15N65M5
RELAY TIME DELAY DPDT 10A 120VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24061-002 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE A 39POS datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 THRUHL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
22UF 25V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf