ST STB85NF3LLT4
STB85NF3LLT4 picture photo
Mfg. Part Number
STB85NF3LLT4
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 85A D2PAK
Datasheet Download
STB85NF3LLT4.pdf
Availability of STB85NF3LLT4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STB85NF3LLT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of STB85NF3LLT4
Internal Part NumberEIS-STB85NF3LLT4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTB85NF3LL View All Specifications
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C85A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2210pF @ 25V
Power - Max110W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STB85NF3LLT4
Related LinksSTB85N, STB85NF3LLT4 Datasheet, ST Distributor
STB85NF3LLT4 Details Description
Related parts for STB85NF3LLT4
RES SMD 5.62KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 275MA 1.95 OHM datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 4.72"L X 3.15"W datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 50COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
STRIP MARKER 21 STD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.09K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf