ST STD11NM65N
STD11NM65N picture photo
Mfg. Part Number
STD11NM65N
Brief Description
MOSFET N CH 650V 11A DPAK
Datasheet Download
STD11NM65N.pdf
Availability of STD11NM65N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STD11NM65N Order Process
Ship out your order
Specifications of STD11NM65N
Internal Part NumberEIS-STD11NM65N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTD11NM65N View All Specifications
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs455 mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs29nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds800pF @ 50V
Power - Max110W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STD11NM65N
Related LinksSTD11, STD11NM65N Datasheet, ST Distributor
STD11NM65N Details Description
Related parts for STD11NM65N
CONN RECEPT 6POS W/PINS CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 250VWM 405VC SMA datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 5A 150VAC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 800MA 1.54 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 42V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf