ST STGW40NC60W
STGW40NC60W picture photo
Mfg. Part Number
STGW40NC60W
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 70A 250W TO247
Datasheet Download
STGW40NC60W.pdf
Availability of STGW40NC60W
QUANTITY
STGW40NC60W Order Process
Ship out your order
Specifications of STGW40NC60W
Internal Part NumberEIS-STGW40NC60W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesPowerMESH™
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)70A
Current - Collector Pulsed (Icm)230A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 30A
Power - Max250W
Switching Energy302µJ (on), 349µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge126nC
Td (on/off) @ 25°C33ns/168ns
Test Condition390V, 30A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247 Long Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGW40NC60W
Related LinksSTGW4, STGW40NC60W Datasheet, ST Distributor
STGW40NC60W Details Description
Related parts for STGW40NC60W
CAP TANT 1UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE - MSC20K/MC20M/MPK20K datasheet.pdf
LED YELLOW QUAD 2X2 T1 PCB datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 17POS datasheet.pdf
IC VOLT DETECT OD 2.0V SC-82AB datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf