ST STH160N4LF6-2
STH160N4LF6-2 picture photo
Mfg. Part Number
STH160N4LF6-2
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 120A H2PAK-2
Datasheet Download
STH160N4LF6-2.pdf
Availability of STH160N4LF6-2
QUANTITY
STH160N4LF6-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of STH160N4LF6-2
Internal Part NumberEIS-STH160N4LF6-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesDeepGATE™, STripFET™ VI
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.2 mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA (Min)
Gate Charge (Qg) @ Vgs181nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8130pF @ 20V
Power - Max150W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant
Supplier Device PackageH2Pak-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STH160N4LF6-2
Related LinksSTH160, STH160N4LF6-2 Datasheet, ST Distributor
STH160N4LF6-2 Details Description
Related parts for STH160N4LF6-2
TRANS NPN PREBIAS/PNP 0.6W 6TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 85 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
EVAL KIT FOR PE45450 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG GREEN 100' datasheet.pdf
FAN 70X15MM 12VDC 27 CFM datasheet.pdf