| Internal Part Number | EIS-STK11C88-NF45TR | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Format - Memory | RAM | |
| Memory Type | NVSRAM (Non-Volatile SRAM) | |
| Memory Size | 256K (32K x 8) | |
| Speed | 45ns | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |