ST STP210N75F6
STP210N75F6 picture photo
Mfg. Part Number
STP210N75F6
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 75V 120A TO-220AB
Datasheet Download
STP210N75F6.pdf
Availability of STP210N75F6
QUANTITY
STP210N75F6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STP210N75F6
Internal Part NumberEIS-STP210N75F6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP210N75F6 View All Specifications
Featured ProductSTripFET VI DeepGATE Series Power MOSFETs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesDeepGATE™, STripFET™ VI
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.7 mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs171nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds11800pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP210N75F6
Related LinksSTP21, STP210N75F6 Datasheet, ST Distributor
STP210N75F6 Details Description
Related parts for STP210N75F6
CONN HEADER 15POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 6V 30MA 6TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V FLATPACK datasheet.pdf
SR BTS PC 58 12 ASY C datasheet.pdf
IC 68VFQFPN datasheet.pdf
TV 19C 19#20 PIN RECP datasheet.pdf
FIXED INDUCT 680NH 2.7A 50 MOHM datasheet.pdf