ST STTH1008DTI
STTH1008DTI picture photo
Mfg. Part Number
STTH1008DTI
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE HYPER 800V 10A TO-220AC
Datasheet Download
STTH1008DTI.pdf
Availability of STTH1008DTI
QUANTITY
STTH1008DTI Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH1008DTI
Internal Part NumberEIS-STTH1008DTI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.5V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)55ns
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 800V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH1008DTI
Related LinksSTTH1, STTH1008DTI Datasheet, ST Distributor
STTH1008DTI Details Description
Related parts for STTH1008DTI
IC SWITCH ADDRESS NCH O-D TO-92 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 5.6UH SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 70POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/10/90LF BK 235/RL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
RJ FIELD HEX NUT RECEPT RJ45 COR datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf