ST STTH1R02U
STTH1R02U picture photo
Mfg. Part Number
STTH1R02U
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 1.5A SMB
Datasheet Download
STTH1R02U.pdf
Availability of STTH1R02U
QUANTITY
STTH1R02U Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH1R02U
Internal Part NumberEIS-STTH1R02U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH1R02 View All Specifications
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 1.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)30ns
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH1R02U
Related LinksSTTH, STTH1R02U Datasheet, ST Distributor
STTH1R02U Details Description
Related parts for STTH1R02U
CONN HEADER 28POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 5.4V CMOS 5SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 60POS datasheet.pdf
YELLOW STRIPE LABEL, 4" 1/RL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3V 10UA datasheet.pdf