Vishay/Siliconix SUP40N10-30-E3
SUP40N10-30-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SUP40N10-30-E3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 40A TO220AB
Datasheet Download
SUP40N10-30-E3.pdf
Availability of SUP40N10-30-E3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SUP40N10-30-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SUP40N10-30-E3
Internal Part NumberEIS-SUP40N10-30-E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPCN- SIL-0582013 05/Dec/2013
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs30 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs60nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2400pF @ 25V
Power - Max3.75W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SUP40N10-30-E3
Related LinksSUP40N1, SUP40N10-30-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SUP40N10-30-E3 Details Description
Related parts for SUP40N10-30-E3
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 40KHZ datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER COMPACT 3-PH EMC/RFI 100A datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
KIT EVAL V850E MA3 UPD70F3134 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 12V datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES 47K OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf