Sanken SWF240P-24-LC-R-T
SWF240P-24-LC-R-T picture photo
Mfg. Part Number
SWF240P-24-LC-R-T
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 240W
Datasheet Download
SWF240P-24-LC-R-T.pdf
Availability of SWF240P-24-LC-R-T
QUANTITY
SWF240P-24-LC-R-T Order Process
Ship out your order
Specifications of SWF240P-24-LC-R-T
Internal Part NumberEIS-SWF240P-24-LC-R-T
SeriesSWF
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)240W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency92%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
FeaturesAdjustable Output, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.09" L x 3.31" W x 1.65" H (180.0mm x 84.0mm x 42.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWF240P-24-LC-R-T
Related LinksSWF240P-, SWF240P-24-LC-R-T Datasheet, Sanken Distributor
SWF240P-24-LC-R-T Details Description
Related parts for SWF240P-24-LC-R-T
CAP CER 4700PF 1KV S3N RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN F RG6Q HEX CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO215AB datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf