KEMET T356K686K016AT
T356K686K016AT picture photo
Mfg. Part Number
T356K686K016AT
Brief Description
CAP TANT 68UF 16V 10% RADIAL
Datasheet Download
T356K686K016AT.pdf
Availability of T356K686K016AT
QUANTITY
T356K686K016AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T356K686K016AT
Internal Part NumberEIS-T356K686K016AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.350" Dia (8.90mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeK
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T356K686K016AT
Related LinksT356K68, T356K686K016AT Datasheet, KEMET Distributor
T356K686K016AT Details Description
Related parts for T356K686K016AT
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
WI-FI ADAPTER BOARD 802.11B datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Z5U 1206 datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf
SENSOR 5MM 5-24VDC NPN datasheet.pdf
CABLE CONN 5POLE datasheet.pdf
SGE-225-4-5000 02000M SFTY EDGE datasheet.pdf
DIODE HYPER FAST 600V 8A D2PAK datasheet.pdf