Curtis Industries T38021-14-0
T38021-14-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38021-14-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38021-14-0.pdf
Availability of T38021-14-0
QUANTITY
T38021-14-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38021-14-0
Internal Part NumberEIS-T38021-14-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits14
Number of Wire Entries14
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38021-14-0
Related LinksT3802, T38021-14-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38021-14-0 Details Description
Related parts for T38021-14-0
LED 5MM RELAMPABLE YELLOW PC MNT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10V 2A SMA datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CRIMP CONTACT SOCKET 24-22AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
SL PMC WTOW SR MODBRNCH 14POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 8POS datasheet.pdf
ADJ CRIMP MOUNT datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 6C UNSHLD 300V datasheet.pdf