Vicor Corporation V110B12M200BS3
V110B12M200BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B12M200BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V110B12M200BS3.pdf
Availability of V110B12M200BS3
QUANTITY
V110B12M200BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B12M200BS3
Internal Part NumberEIS-V110B12M200BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B12M200BS3
Related LinksV110B12, V110B12M200BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B12M200BS3 Details Description
Related parts for V110B12M200BS3
LED SUPPLY CC AC/DC 12-24V 1.05A datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V NP0 2225 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 13A 8.2 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf