Curtis Industries T38033-12-0
T38033-12-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38033-12-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38033-12-0.pdf
Availability of T38033-12-0
QUANTITY
T38033-12-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38033-12-0
Internal Part NumberEIS-T38033-12-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits12
Number of Wire Entries12
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationQuick Connect (0.110")
Color-
Terminal Screw MaterialSteel, Stainless
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38033-12-0
Related LinksT3803, T38033-12-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38033-12-0 Details Description
Related parts for T38033-12-0
HEADER 16POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 200MW SMINI2 datasheet.pdf
IC MCU PSOC 16K FLASH 2K 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
RES SMD 12.1OHM 0.25% 0.15W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES SMD 459 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
IGBT 600V 47A 206W TO220 datasheet.pdf