Curtis Industries T38172-18-0
T38172-18-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38172-18-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38172-18-0.pdf
Availability of T38172-18-0
QUANTITY
T38172-18-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38172-18-0
Internal Part NumberEIS-T38172-18-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits18
Number of Wire Entries18
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Color-
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole, Right Angle
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38172-18-0
Related LinksT3817, T38172-18-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38172-18-0 Details Description
Related parts for T38172-18-0
FIXED IND 68UH 1.62A 213 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE SEMI CONDUCTOR 700VAC 175A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
OSC XO 1.5GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
SPARE KNIFE FOR WIREFOX-D datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 10POS datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf