Curtis Industries T38173-21-0
T38173-21-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38173-21-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38173-21-0.pdf
Availability of T38173-21-0
QUANTITY
T38173-21-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38173-21-0
Internal Part NumberEIS-T38173-21-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits21
Number of Wire Entries21
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Color-
Terminal Screw MaterialSteel, Stainless
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole, Right Angle
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38173-21-0
Related LinksT3817, T38173-21-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38173-21-0 Details Description
Related parts for T38173-21-0
SWITCH REED SPDT 1.5A 55-60 A/T datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN JACK 4POS MALE SOLDER datasheet.pdf
IC PHEMT 2GHZ 3V 30MA SOT-343 datasheet.pdf
IC FPGA 182 I/O 256UBGA datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK 4POS 3.81MM PCB HORIZ datasheet.pdf
ROLL RUBBER ESD 2LAYER 2'X50' datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ32B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS INLINE SKT datasheet.pdf