Curtis Industries T38220-16-0
T38220-16-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38220-16-0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38220-16-0.pdf
Availability of T38220-16-0
QUANTITY
T38220-16-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38220-16-0
Internal Part NumberEIS-T38220-16-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series38000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits16
Number of Wire Entries16
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationSolder Turret, Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Color-
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
Material - InsulationPolypropylene (PP)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38220-16-0
Related LinksT3822, T38220-16-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38220-16-0 Details Description
Related parts for T38220-16-0
CAP CER 10000PF 16V Y5V 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 106K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
BUSHINGCARR LANE datasheet.pdf
BLADE-SHEAR datasheet.pdf
15P M PC 370PF 4-40 datasheet.pdf