Curtis Industries T38522-20-0
T38522-20-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38522-20-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38522-20-0.pdf
Availability of T38522-20-0
QUANTITY
T38522-20-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38522-20-0
Internal Part NumberEIS-T38522-20-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits20
Number of Wire Entries20
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationSolder Turret, Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
Color-
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38522-20-0
Related LinksT3852, T38522-20-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38522-20-0 Details Description
Related parts for T38522-20-0
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8-DIP datasheet.pdf
IC SCSI 9-LINE TERM 28-TSSOP datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 390 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
L37-3 SHEET 300X300X3MM datasheet.pdf
RES 56K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf