FFF T417045000J0G
T417045000J0G picture photo
Mfg. Part Number
T417045000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 180 SOLID
Datasheet Download
T417045000J0G.pdf
Availability of T417045000J0G
QUANTITY
T417045000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of T417045000J0G
Internal Part NumberEIS-T417045000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,090
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesT4
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level17
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T417045000J0G
Related LinksT41704, T417045000J0G Datasheet, FFF Distributor
T417045000J0G Details Description
Related parts for T417045000J0G
SENSOR CURRENT HALL 200MA AC/DC datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 11.4VC DO204AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 09VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 357K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM PROG SYS MGR 56TQFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 400V 16A DO4 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 85POS GOLD datasheet.pdf