KEMET T491D227M010ZT
T491D227M010ZT picture photo
Mfg. Part Number
T491D227M010ZT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917
Datasheet Download
T491D227M010ZT.pdf
Availability of T491D227M010ZT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491D227M010ZT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491D227M010ZT
Internal Part NumberEIS-T491D227M010ZT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491D227M010ZT
Related LinksT491D22, T491D227M010ZT Datasheet, KEMET Distributor
T491D227M010ZT Details Description
Related parts for T491D227M010ZT
CAP MICA 20PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN MATED PAIR 3POS LIGHT-N-LOK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 20MHZ 8VSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 26POS 15GOLD datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C/SRL 1CH 10UMAX datasheet.pdf
AM5 SWITCH 6A SPST-NO PIN datasheet.pdf