KEMET T495D476M025ATE250
T495D476M025ATE250 picture photo
Mfg. Part Number
T495D476M025ATE250
Brief Description
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917
Datasheet Download
T495D476M025ATE250.pdf
Availability of T495D476M025ATE250
QUANTITY
T495D476M025ATE250 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D476M025ATE250
Internal Part NumberEIS-T495D476M025ATE250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesT495
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)250 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D476M025ATE250
Related LinksT495D476M, T495D476M025ATE250 Datasheet, KEMET Distributor
T495D476M025ATE250 Details Description
Related parts for T495D476M025ATE250
CABLE MOD COIL 8COND BLACK 14' datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 32.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.21 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf