KEMET T495V227K010ZTE150
T495V227K010ZTE150 picture photo
Mfg. Part Number
T495V227K010ZTE150
Brief Description
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
T495V227K010ZTE150.pdf
Availability of T495V227K010ZTE150
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T495V227K010ZTE150 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495V227K010ZTE150
Internal Part NumberEIS-T495V227K010ZTE150
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495V227K010ZTE150
Related LinksT495V227K, T495V227K010ZTE150 Datasheet, KEMET Distributor
T495V227K010ZTE150 Details Description
Related parts for T495V227K010ZTE150
REGULATOR 5.00V TOP TAB datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 1 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 3POS SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf