KEMET T520D157M010ATE040
T520D157M010ATE040 picture photo
Mfg. Part Number
T520D157M010ATE040
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 150UF 10V 2917
Datasheet Download
T520D157M010ATE040.pdf
Availability of T520D157M010ATE040
QUANTITY
T520D157M010ATE040 Order Process
Ship out your order
Specifications of T520D157M010ATE040
Internal Part NumberEIS-T520D157M010ATE040
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Understanding Polymer Capacitors for Automotive Applications
Featured ProductKO-CAP Organic Polymer Capacitors
T520 Series Polymer Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T520
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T520D157M010ATE040
Related LinksT520D157M, T520D157M010ATE040 Datasheet, KEMET Distributor
T520D157M010ATE040 Details Description
Related parts for T520D157M010ATE040
Connector Receptacle 80 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
POWR STRP 19"15A 8OUT 15'CRD BLK datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 220K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T datasheet.pdf
LP11U 10000VA DOUBLE CONVERSION datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 1.45K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf