KEMET T550B107K060AT4251
T550B107K060AT4251 picture photo
Mfg. Part Number
T550B107K060AT4251
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 100UF 60V AXIAL
Datasheet Download
T550B107K060AT4251.pdf
Availability of T550B107K060AT4251
QUANTITY
T550B107K060AT4251 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B107K060AT4251
Internal Part NumberEIS-T550B107K060AT4251
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesT550
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated60V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B107K060AT4251
Related LinksT550B107K, T550B107K060AT4251 Datasheet, KEMET Distributor
T550B107K060AT4251 Details Description
Related parts for T550B107K060AT4251
IC CLOCKED FIFO MEMORY 56-SSOP datasheet.pdf
IC DAC V-OUT 12BIT W/REF 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 18K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
C/A LC TO LC MM 2.0MM 76M1 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
KIT PERFORMANCE DEMO ADS8638 datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 205 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf