KEMET T550B756M075BH42520100
T550B756M075BH42520100 picture photo
Mfg. Part Number
T550B756M075BH42520100
Brief Description
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL
Datasheet Download
T550B756M075BH42520100.pdf
Availability of T550B756M075BH42520100
QUANTITY
T550B756M075BH42520100 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B756M075BH42520100
Internal Part NumberEIS-T550B756M075BH42520100
SeriesT550
PackagingTray
Capacitance75µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.279" Dia x 0.650" L (7.09mm x 16.51mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B756M075BH42520100
Related LinksT550B756M07, T550B756M075BH42520100 Datasheet, KEMET Distributor
T550B756M075BH42520100 Details Description
Related parts for T550B756M075BH42520100
CAP FILM 330PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
SENSOR OPTO RECEIVER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC RED datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH WHEEL 14X1X8" 5A FIN datasheet.pdf