Vishay/Sprague T55P335M6R3C0500
T55P335M6R3C0500 picture photo
Mfg. Part Number
T55P335M6R3C0500
Brief Description
CAP TANT POLY 3.3UF 6.3V 0805
Datasheet Download
T55P335M6R3C0500.pdf
Availability of T55P335M6R3C0500
QUANTITY
T55P335M6R3C0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of T55P335M6R3C0500
Internal Part NumberEIS-T55P335M6R3C0500
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T55P335M6R3C0500
Related LinksT55P335M, T55P335M6R3C0500 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T55P335M6R3C0500 Details Description
Related parts for T55P335M6R3C0500
IC FILTER BUILDING BLOCK 20-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO204AC datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO201AE datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER 65M 64VQFN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
NTWRK CB 8POS .5M M12-RJ45 CDE A datasheet.pdf
RES 800 OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf