Vishay/Sprague T55T476M004C0200
T55T476M004C0200 picture photo
Mfg. Part Number
T55T476M004C0200
Brief Description
CAP TANT POLY 47UF 4V 1411
Datasheet Download
T55T476M004C0200.pdf
Availability of T55T476M004C0200
QUANTITY
T55T476M004C0200 Order Process
Ship out your order
Specifications of T55T476M004C0200
Internal Part NumberEIS-T55T476M004C0200
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T55T476M004C0200
Related LinksT55T476M, T55T476M004C0200 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T55T476M004C0200 Details Description
Related parts for T55T476M004C0200
CAP TRIMMER 1.5-10PF 25V SMD datasheet.pdf
RES 5 OHM 20W 1% TO220 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 15K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 5NS 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
SNAP SPADE KRIMPTITE C-1718-08 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 800MA 150 MOHM datasheet.pdf