FFF T713235100J0G
T713235100J0G picture photo
Mfg. Part Number
T713235100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
952 TB RISING CLAMP 45D
Datasheet Download
T713235100J0G.pdf
Availability of T713235100J0G
QUANTITY
T713235100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of T713235100J0G
Internal Part NumberEIS-T713235100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,016
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesT7
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level13
Pitch0.375" (9.53mm)
Mating Orientation35° (145°) Angle with Board
Current30A
Voltage300V
Wire Gauge10-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.78 Nm (6.9 Lb-In)
Screw ThreadM3.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T713235100J0G
Related LinksT71323, T713235100J0G Datasheet, FFF Distributor
T713235100J0G Details Description
Related parts for T713235100J0G
RES SMD 2.61K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK JUMPER 800 SERIES datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER CLK SONET 28-PLCC datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 94 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 0.1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf