Vishay/Sprague T86E107K016EBAL
T86E107K016EBAL picture photo
Mfg. Part Number
T86E107K016EBAL
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
T86E107K016EBAL.pdf
Availability of T86E107K016EBAL
QUANTITY
T86E107K016EBAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T86E107K016EBAL
Internal Part NumberEIS-T86E107K016EBAL
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86E107K016EBAL
Related LinksT86E107, T86E107K016EBAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86E107K016EBAL Details Description
Related parts for T86E107K016EBAL
RES SMD 0.005 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32.3MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 20 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 98.304MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf