Vishay/Sprague T86E686K020EASS
T86E686K020EASS picture photo
Mfg. Part Number
T86E686K020EASS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
T86E686K020EASS.pdf
Availability of T86E686K020EASS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T86E686K020EASS Order Process
Ship out your order
Specifications of T86E686K020EASS
Internal Part NumberEIS-T86E686K020EASS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Dec/2014
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T86
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86E686K020EASS
Related LinksT86E686, T86E686K020EASS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86E686K020EASS Details Description
Related parts for T86E686K020EASS
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
IC CODE HOPPING DECODER 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT SKT datasheet.pdf