Vishay/Sprague T95D157M016CSSS
T95D157M016CSSS picture photo
Mfg. Part Number
T95D157M016CSSS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 150UF 16V 20% 2917
Datasheet Download
T95D157M016CSSS.pdf
Availability of T95D157M016CSSS
QUANTITY
T95D157M016CSSS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95D157M016CSSS
Internal Part NumberEIS-T95D157M016CSSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.293" L x 0.170" W (7.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95D157M016CSSS
Related LinksT95D157, T95D157M016CSSS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95D157M016CSSS Details Description
Related parts for T95D157M016CSSS
LED YELLOW T1 DUAL RIGHT ANG PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 80POS .100 datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 5W T18 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DSUB 8W8 F SOD F225 SS datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf