Vishay/Sprague T95R187K016CZSS
T95R187K016CZSS picture photo
Mfg. Part Number
T95R187K016CZSS
Brief Description
CAP TANT 180UF 16V 10% 2824
Datasheet Download
T95R187K016CZSS.pdf
Availability of T95R187K016CZSS
QUANTITY
T95R187K016CZSS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R187K016CZSS
Internal Part NumberEIS-T95R187K016CZSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R187K016CZSS
Related LinksT95R187, T95R187K016CZSS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R187K016CZSS Details Description
Related parts for T95R187K016CZSS
RES SMD 9.1 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
CABLE GLAND M25 BRASS IP54 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 400KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-5 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG YELLOW CA datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 350MA 2.5 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
RES 422 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf