Vishay/Sprague T95S475M6R3LSAL
T95S475M6R3LSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95S475M6R3LSAL
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 1507
Datasheet Download
T95S475M6R3LSAL.pdf
Availability of T95S475M6R3LSAL
QUANTITY
T95S475M6R3LSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S475M6R3LSAL
Internal Part NumberEIS-T95S475M6R3LSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S475M6R3LSAL
Related LinksT95S475, T95S475M6R3LSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S475M6R3LSAL Details Description
Related parts for T95S475M6R3LSAL
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
RES 5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 1A 6TSOT datasheet.pdf