Vishay/Sprague T95V475M016CSAL
T95V475M016CSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95V475M016CSAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1410
Datasheet Download
T95V475M016CSAL.pdf
Availability of T95V475M016CSAL
QUANTITY
T95V475M016CSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95V475M016CSAL
Internal Part NumberEIS-T95V475M016CSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95V475M016CSAL
Related LinksT95V475, T95V475M016CSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95V475M016CSAL Details Description
Related parts for T95V475M016CSAL
OSC 3.3V PROG CMOS PWRDN 25PPM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20KB OTP 52PLCC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3ST DUAL 14SOIC datasheet.pdf
BOARD DEV CHIPKIT UNO32 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT RTAN 16POS GOLD datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 136-144MHZ BN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 420W datasheet.pdf