TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AS1D22-18
T9AS1D22-18 picture photo
Mfg. Part Number
T9AS1D22-18
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 18V
Datasheet Download
T9AS1D22-18.pdf
Availability of T9AS1D22-18
QUANTITY
T9AS1D22-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of T9AS1D22-18
Internal Part NumberEIS-T9AS1D22-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT9A Series Relys
Standard Package500
Coil TypeNon Latching
Coil Current55.6mA
Coil Voltage18VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)13.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1 W
Coil Resistance324 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9AS1D22-18
Related LinksT9AS1, T9AS1D22-18 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T9AS1D22-18 Details Description
Related parts for T9AS1D22-18
RES SMD 953 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 10SON datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 142.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOUNTING KIT datasheet.pdf
LED ASSY 5MM VAR HEIGHT datasheet.pdf