TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AV1D22-24
T9AV1D22-24 picture photo
Mfg. Part Number
T9AV1D22-24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Datasheet Download
T9AV1D22-24.pdf
Availability of T9AV1D22-24
QUANTITY
T9AV1D22-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of T9AV1D22-24
Internal Part NumberEIS-T9AV1D22-24
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT9A Series Relys
3D ModelT9AV1D22-24.pdf
PCN PackagingMultiple Devices 23/Jan/2015
Multiple Devices Packaging Reversal 20/May/2015
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesT9A
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current41.7mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1 W
Coil Resistance576 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9AV1D22-24
Related LinksT9AV1, T9AV1D22-24 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T9AV1D22-24 Details Description
Related parts for T9AV1D22-24
IC DUAL DIFF COMP 8-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 166 I/O 240PQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 190POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
CONN HEADR 72POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CABLE ASSY PLUG-PLUG 24" datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL BKLT RED/RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
ADAPTOR PLATE - RED PRESS datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
RACK CABINET GROUND KIT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf