Ohmite TA303PA7R50JE
TA303PA7R50JE picture photo
Mfg. Part Number
TA303PA7R50JE
Brief Description
RES 7.5 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA303PA7R50JE.pdf
Availability of TA303PA7R50JE
QUANTITY
TA303PA7R50JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TA303PA7R50JE
Internal Part NumberEIS-TA303PA7R50JE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height0.620" (15.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA303PA7R50JE
Related LinksTA303P, TA303PA7R50JE Datasheet, Ohmite Distributor
TA303PA7R50JE Details Description
Related parts for TA303PA7R50JE
KNOB BLK GLOSS.625"DIA.250"SHAFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 6POS PCB datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
KNIFE PRECISION WITH BLADE 2PC datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 7NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT SKT datasheet.pdf