AVX Corporation TACR475K010F
TACR475K010F picture photo
Mfg. Part Number
TACR475K010F
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 0805
Datasheet Download
TACR475K010F.pdf
Availability of TACR475K010F
QUANTITY
TACR475K010F Order Process
Ship out your order
Specifications of TACR475K010F
Internal Part NumberEIS-TACR475K010F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTACmicrochip® TAC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACR475K010F
Related LinksTACR47, TACR475K010F Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACR475K010F Details Description
Related parts for TACR475K010F
VFD CUSTOM DVD DISP MULTI datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 36POS R/A AU datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B DUAL 48TQFP datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SL 7.62HP/12/90LF 3.2SN OR BX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf
220UF 400V 25X50MM 85C 12000H datasheet.pdf