AVX Corporation TACR475M010RTA
TACR475M010RTA picture photo
Mfg. Part Number
TACR475M010RTA
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 0805
Datasheet Download
TACR475M010RTA.pdf
Availability of TACR475M010RTA
QUANTITY
TACR475M010RTA Order Process
Ship out your order
Specifications of TACR475M010RTA
Internal Part NumberEIS-TACR475M010RTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACR475M010RTA
Related LinksTACR475, TACR475M010RTA Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACR475M010RTA Details Description
Related parts for TACR475M010RTA
CONN HEADER RTANG 6POS PCB TIN datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
VHDM HSD 5 ROW SIG END BACKPLANE datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 14POS datasheet.pdf