AVX Corporation TAJB476K006Y
TAJB476K006Y picture photo
Mfg. Part Number
TAJB476K006Y
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 1210
Datasheet Download
TAJB476K006Y.pdf
Availability of TAJB476K006Y
QUANTITY
TAJB476K006Y Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJB476K006Y
Internal Part NumberEIS-TAJB476K006Y
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJB476K006Y
Related LinksTAJB47, TAJB476K006Y Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJB476K006Y Details Description
Related parts for TAJB476K006Y
MOSFET N-CH 150V 180A TO-264 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 165CABGA datasheet.pdf
SNSW 5A SLDR RLR 79215439 datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 1.5MH 2A T/H datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC 1KW 400V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 10V X5R 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3A 250VAC 350VDC datasheet.pdf