AVX Corporation TAJK475K016RNJ
TAJK475K016RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJK475K016RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1206
Datasheet Download
TAJK475K016RNJ.pdf
Availability of TAJK475K016RNJ
QUANTITY
TAJK475K016RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJK475K016RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJK475K016RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)