AVX Corporation TAJR225K006RNJ
TAJR225K006RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJR225K006RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 6.3V 10% 0805
Datasheet Download
TAJR225K006RNJ.pdf
Availability of TAJR225K006RNJ
QUANTITY
TAJR225K006RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJR225K006RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJR225K006RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJR225K006RNJ
Related LinksTAJR225, TAJR225K006RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJR225K006RNJ Details Description
Related parts for TAJR225K006RNJ
IC NVSRAM 1MBIT 70NS 32DIP datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 60V 350MA 8-SOP datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
IC CAN TXRX FAULT-TOL 14-SOIC datasheet.pdf
IC ETHERNET PHY IND 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SV 7.62HP/03/270 SC/06R SN BK datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
DIODE MODULE 1400V 100A 3T0WER datasheet.pdf