AVX Corporation TAP106M025BRS
TAP106M025BRS picture photo
Mfg. Part Number
TAP106M025BRS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 25V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP106M025BRS.pdf
Availability of TAP106M025BRS
QUANTITY
TAP106M025BRS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP106M025BRS
Internal Part NumberEIS-TAP106M025BRS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP106M025BRS
Related LinksTAP106, TAP106M025BRS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP106M025BRS Details Description
Related parts for TAP106M025BRS
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT YLW LC 0.30" CA datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
EH MOM PSHBTN SW/SPD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf