AVX Corporation TAP155K025CCS
TAP155K025CCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP155K025CCS
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 25V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP155K025CCS.pdf
Availability of TAP155K025CCS
QUANTITY
TAP155K025CCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP155K025CCS
Internal Part NumberEIS-TAP155K025CCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP155K025CCS
Related LinksTAP155, TAP155K025CCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP155K025CCS Details Description
Related parts for TAP155K025CCS
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUPLEX 33' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
ZACK STRIP datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS 2M datasheet.pdf
ACTIVE INTRNL ANT 1575.42MHZ GPS datasheet.pdf