AVX Corporation TAP226M010CCS
TAP226M010CCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP226M010CCS
Brief Description
CAP TANT 22UF 10V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP226M010CCS.pdf
Availability of TAP226M010CCS
QUANTITY
TAP226M010CCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP226M010CCS
Internal Part NumberEIS-TAP226M010CCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.7 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP226M010CCS
Related LinksTAP226, TAP226M010CCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP226M010CCS Details Description
Related parts for TAP226M010CCS
SWITCH ROTARY DP-6POS 28V datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.5MM 10POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 15 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf