AVX Corporation TAP475M010SLZ
TAP475M010SLZ picture photo
Mfg. Part Number
TAP475M010SLZ
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP475M010SLZ.pdf
Availability of TAP475M010SLZ
QUANTITY
TAP475M010SLZ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP475M010SLZ
Internal Part NumberEIS-TAP475M010SLZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP475M010SLZ
Related LinksTAP475, TAP475M010SLZ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP475M010SLZ Details Description
Related parts for TAP475M010SLZ
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 2POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RFI SHIELD CLIP MINI TIN SMD datasheet.pdf
IC FPGA 146 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf