AVX Corporation TARQ104K050
TARQ104K050 picture photo
Mfg. Part Number
TARQ104K050
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 50V 10% AXIAL
Datasheet Download
TARQ104K050.pdf
Availability of TARQ104K050
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TARQ104K050 Order Process
Ship out your order
Specifications of TARQ104K050
Internal Part NumberEIS-TARQ104K050
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeQ
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TARQ104K050
Related LinksTARQ1, TARQ104K050 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TARQ104K050 Details Description
Related parts for TARQ104K050
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 515FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 942K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 SQ datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf