ITT Cannon, LLC TBF28-15PSY
TBF28-15PSY picture photo
Mfg. Part Number
TBF28-15PSY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Adapters
Brief Description
CONN ADAPTER 35P-35P F-M PNL MNT
Datasheet Download
TBF28-15PSY.pdf
Availability of TBF28-15PSY
QUANTITY
TBF28-15PSY Order Process
Ship out your order
Specifications of TBF28-15PSY
Internal Part NumberEIS-TBF28-15PSY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Adapters
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector StyleStandard
Convert From (Adapter End)Female Sockets
Convert To (Adapter End)Male Pins
Shell Size - Insert (Convert From)28-15
Shell Size - Insert (Convert To)28-15
Number of Positions (Convert From)35
Number of Positions (Convert To)35
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeThreaded
Housing MaterialAluminum Alloy
Housing ColorOlive
Features-
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shielding-
Current Rating22A
Voltage Rating500VAC, 700VDC
Orientation (Convert From)Y
Orientation (Convert To)Y
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBF28-15PSY
Related LinksTBF28, TBF28-15PSY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
TBF28-15PSY Details Description
Related parts for TBF28-15PSY
JUMPER FOR AKZ 1.5/2.5 2POS datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMA datasheet.pdf
LED ASSY VERT 5MM YLW 585NM datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 2W DO214AC datasheet.pdf
DISPLAY LED 0.56" YLW CA SMD datasheet.pdf