AVX Corporation TBJD476K016CBSB0700
TBJD476K016CBSB0700 picture photo
Mfg. Part Number
TBJD476K016CBSB0700
Brief Description
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917
Datasheet Download
TBJD476K016CBSB0700.pdf
Availability of TBJD476K016CBSB0700
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TBJD476K016CBSB0700 Order Process
Ship out your order
Specifications of TBJD476K016CBSB0700
Internal Part NumberEIS-TBJD476K016CBSB0700
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package200
SeriesTBJ
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBJD476K016CBSB0700
Related LinksTBJD476K0, TBJD476K016CBSB0700 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TBJD476K016CBSB0700 Details Description
Related parts for TBJD476K016CBSB0700
Crystal 26.6670kHz 100ppm 11pF 55 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BATT PK 12V D SIZE ALKALINE datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
ANT DIRECT TRIMODE 7DBI 12" NFEM datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.02% 1/5W 1506 datasheet.pdf